Logos

Msza św. 17 kwietnia 2020 r.

17 kwietnia 2020 r. została odprawiona Msza św. w intencji Wspólnoty Żywej Drogi Krzyżowej. Wyjątkowa była to Eucharystia, gdyż ze względu na stan epidemii mogło w niej uczestniczyć zaledwie kilka osób. Niemniej jednak zgodnie z tradycją uczestniczący powierzyli Panu Bogu wszystkie intencje sióstr i braci Żywej Drogi Krzyżowej oraz zmarłych. O. Andrzej Kałamarz sprawował Mszę św. w intencji śp. Grażyny Dąbek.

Kazanie wygłosił o. Kajetan Kowalski, który przewodniczył Eucharystii. W homiletycznym rozważaniu zaproponował, by podjąć próbę uświadomienia sobie, co przeżywali uczniowie Jezusa po Jego zmartwychwstaniu.

Maria Magdalena była niewiastą, którą Chrystus uwolnił od siedmiu złych duchów. Liczby w Piśmie św. mają znaczenie symboliczne. Siódemka oznacza pełnię, a zatem jeśli ktoś miał w sobie siedem złych duchów, to znaczy, że jego stan był tak zły, że nie mógł być gorszy. Jezus wydobył Marię Magdalenę z tej mrocznej otchłani. Po Wielkim Piątku mogła obawiać się, że wróci ten stan, od którego została uwolniona.

Uczniowie Jezusa byli przestraszeni i zniechęceni. Głęboki smutek przeżywali dwaj z nich, którzy postanowili opuścić Jerozolimę i udać się do wsi Emaus. Wydawało się im, że ich marzenia i nadzieje zostały bezpowrotnie pogrzebane, więc udali się w swoje rodzinne strony. Zdecydowali, że wrócą do życia, które prowadzili zanim spotkali Jezusa.
Podobnie św. Piotr i jego wspólnicy znów zajęli się wykonywaniem swojego zawodu. Zaczęli łowić ryby jak dawniej. Powrócili do swoich dawnych zajęć.

Oni wszyscy – Maria Magdalena, uczniowie idący do Emaus, Piotr i jego wspólnicy – przekonali się, że to, co zaczęli razem z Jezusem, gdy On ich powołał, nie skończyło się. Wręcz przeciwnie, gdy spotkali Zmartwychwstałego, ich życie zaczęło się na nowo. Maria Magdalena nie musiała obawiać się, że złe duchy znów zawładną jej sercem. Ponownie zaczęła żyć z odwagą, opowiadając wszystkim o Jezusie. Uczniowie idący do Emaus wyzwolili się ze zniechęcenia i z nową otuchą wrócili do Jerozolimy, by spotkać się z innymi, którzy widzieli Zmartwychwstałego. Piotr i pozostali rybacy powtórnie rozpoznali Jezusa przy połowie ryb.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, w jakich okolicznościach dokonała się w nich przemiana. Otóż wtedy, gdy nawiązali osobisty kontakt z Jezusem. Maria Magdalena wiedziona kobiecym uczuciem chciała namaścić ciało Jezusa i poszła do Jego grobu. Przemiana dokonała się w niej, gdy Chrystus zwrócił się do niej po imieniu: Mario. Uczniowie idący do Emaus po prostu z Jezusem rozmawiali, opowiadali Mu o swoim rozgoryczeniu i słuchali Go, zaproponowali Mu gościnę i wreszcie poznali Go przy łamaniu chleba. Piotr i Jan przekonali się, że na brzegu jeziora stoi Pan, gdy Go posłuchali i zarzucili sieci zgodnie z Jego prośbą.

W jakich okolicznościach i w jaki sposób mogę ja nawiązać podobną relację ze Zmartwychwstałym i doświadczyć podobnej przemiany?

Po zakończonej Mszy św. z racji trwającej oktawy Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego oraz Nowenny do Miłosierdzia Bożego została odprawiona adoracja Najświętszego Sakramentu.