O nas

Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej powstała w pierwszy piątek 2 kwietnia 2004 r. Jej założycielem był o. Rajmund Matejko OFM. Wyrosła ze Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym działającej przy Klasztorze OO. Bernardynów w Rzeszowie. Powstanie WŻDK jest odpowiedzią na objawienie Matki Bożej Rzeszowskiej z 1513 r., która wtedy powiedziała: „Chcę na tym miejscu Chwałę Syna Mego widzieć i pociechę nieść utrapionym”. Wnikając w tajemnicę Krzyża naszego Pana Jezusa Chrystusa członkowie WŻDK stawiają sobie za cel:

  • powiększanie chwały Bożej,
  • umiłowanie Pana Jezusa Cierpiącego,
  • łączenie własnego krzyża z Męką Zbawiciela,
  • nieustanna łączność z Maryją, Matką Bolesną, która stała u stóp Krzyża,
  • pogłębianie pobożności pasyjnej przez codzienne rozważanie stacji Drogi Krzyżowej,
  • duchową łączność z członkami WŻDK przez modlitwę,
  • pielęgnowanie wyobraźni miłosierdzia.

We Wspólnocie Żywej Drogi Krzyżowej (na wzór Żywego Różańca) powstają 14-osobowe grupy Dróg Krzyżowych, które mają swoje nazwy, osobę odpowiedzialną za daną Drogę Krzyżową, a członkowie rozważają codziennie wyznaczoną jedną stację Drogi Krzyżowej.

Wspólnota Żywej Drogi Krzyżowej skierowana jest do wszystkich wiernych, którzy są gotowi podjąć codzienne zobowiązania modlitewne wynikające z przynależności do Drogi Krzyżowej.

Spotkania Wspólnoty Żywej Drogi Krzyżowej:

w każdy II piątek miesiąca g. 16.00 w Bazylice OO. Bernardynów w Rzeszowie: wspólna Msza św., Droga Krzyżowa i spotkanie organizacyjne w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym
w ostatni piątek miesiąca g. 16.30 w Bazylice OO. Bernardynów w Rzeszowie adoracja Najświętszego Sakramentu
w ciągu roku np. spotkanie opłatkowe, spotkanie wielkanocne, rekolekcje, pielgrzymki.

Opiekunem grupy jest od czerwca 2017 r. o. Kajetan Kowalski OFM.